מאמרים

מהו דבק אפוקסי, מה הקשר לשרף, וכיצד ניתן להשפיע על תכונותיו הסופיות?

הגדרה – מהו אפוקסי?

RG-777-50gr - דבק אפוקסי מוליך חשמל

אפוקסי הנו שם כולל למשפחה גדולה מאד של חומרים כימיים פולימרים היכולים לשמש במגוון רחב של יישומים: דבקים, צבעים, ותבניות.
האפוקסי הבסיסי (Epoxy, נקרא גם פולי-אפוקסיד) הנו שרף מונומר. כאשר מערבבים אותו עם חומר מקשה מתרחש תהליך כימי הגורם לשרף להתקשות (השרף מתפלמר לחומר תרמוסטי) ובכך לבצע את המטרה שלשמה יושם.
השרפים האפוקסיים הנפוצים ביותר נוצרים מתערובת של אפיכלורוהידרין וביספנול A.

 

 

רוטבונד - דבק אפוקסי מהיר

מהו דבק אפוקסי וכיצד ניתן להשפיע על תכונותיו של המוצר הסופי?

דבק אפוקסי הנו דבק מבנה בעל חוזק גבוה המשמש בעיקר להדבקת אביזרים מחומרים שונים זה מזה, כגון- מתכת, פלסטיק, גומי, עץ ועוד. הוא מאפשר להדביק מתכת לעץ או לפלסטיק, או גומי למתכת וכד’. זמן הפילמור שלו משתנה מדקות אחדות ועד שעות ארוכות על פי צורך היישום בהתאם לסוג וכמות המלאנים בשרף ועל פי סוג החומר המקשה הנבחר. יש לשים לב כי חוזק סופי של אפוקסי (כולל אפוקסי “מהיר”) מושג רק לאחר כ 24 שעות מתחילת ערבוב השרף והמקשה.

לדבקים אפוקסיים מסוגים שונים נדרשים יחסי ערבוב שונים בין השרף למקשה אשר נקבעים על ידי היצרן.
לאפוקסי הבסיסי ניתן להוסיף מגוון רחב של חומרים (מלאנים – Fillers ) לשם קביעת תכונותיו של המוצר הסופי – קשיות, גמישות, עמידות בחומרים כימיים, הידבקות, בידוד/הולכה חשמלית או תרמית. גם החומרים המקשים השונים נבדלים זה מזה בתכונות שהם מאפשרים לאפוקסי ולמשך הזמן הנדרש לתהליך הפילמור שלו.

 

מגוון ישומים של דבקי אפוקסי

מגוון דבקי האפוקסי גדול מספור, חלקם מיועדים לשימושי הדבקה כלליים (כגון אפוקסי מהיר – 5 דקות) או כאלו שמיועדים לשימושים מיוחדים (כגון אפוקסי מוליך חשמל). הוספת מתכות לשרף האפוקסי משפרת את תכונות החוזק שלו והופכת אותו מתאים מאד לתיקון חלקי אלומיניום או פלדה כולל אפשרות לעיבוד שבבי של החלק המתוקן באפוקסי.

RG-QM50A-50ml - דבק אפוקסי מהיר

המגוון העצום של הדבקים האפוקסיים מאפשר למשתמש מגוון רחב של תוצאות הדבקה – חוזק, קושיות, גמישות, תאימות כימית, התאמה לרכיבים רפואיים, הולכה חשמלית, ועוד. נדרש לבחור את הדבק הנכון ליישום, בחירה נכונה תאפשר הדבקה מיטבית בדיוק על פי הצרכים שהוגדרו.

 

שימוש נכון בדבק אפוקסי

הדבק האפוקסי מסופק בדרך כלל במזרקים דו רכיביים כך שהשרף נמצא בתא אחד של המזרק והמקשה נמצא בתא השני. לחיצה אחידה על שתי בוכנות המזרקים (מומלץ באמצעות אקדח יישום) גורמת להוצאת בו בזמן של מקשה + שרף ביחסים הנכונים. ניתן לערבב את שני החומרים באופן ידני, אך לשם ערבוב מקצועי מומלץ להשתמש באביזר פלסטי (מערבל סטטי) המוברג למזרק המאפשר גם יישום הדבק ישירות על החלק להדבקה.
אפוקסי מסופק גם במיכלים נפרדים של שרף ומקשה, במקרים כאלו נדרש לשקול כמות של שרף, להוסיף אליה כמות מדודה בדיוק של המקשה לערבב היטב את שני החומרים וליישם את הדבק באמצעות מרית.

  איזה סוג של דבק אפוקסי עשוי להתאים לך? הקש כאן לצפייה בסוגים הרבים של דבק אפוקסי.

  מתלבט או רוצה לשאול שאלה, בנושא דבקים אפוקסים? אנחנו כאן. נשמח לעמוד לשירותך בכל בקשה.