מאמרים

מדריך לבחירת מחטי מינון – איך לבחור את המחט המתאימה? ומה הקשר בין סוג החומר וקצב העבודה לסוג המחט?

מערכות מינון מיועדות למינון ויישום מדויק של דבקים, חומרי סיכה, גריזים ונוזלים אחרים. מערכות אלו מחייבות שימוש במחטים יעודיות. קיים מגוון רחב של מחטים הנבדלות זו מזו בחומר ממנו הן עשויות, בקוטר, באורך, בזווית הכיפוף. המגוון הרחב מאפשר התאמה טובה לכל יישום אופייני בתעשייה. אז, איך יודעים כיצד לבחור את המחט הנכונה ובאילו שיקולים יש להתחשב כאשר רוצים למנן כמות מדויקת של דבק, חומר סיכה, גריז או נוזל אחר?

בבואנו להחליט באיזו מחט מינון לבחור, יש להגדיר תחילה את המשתנים הבאים:

מזרקים ואביזרים

יישום

האם ברצוננו ליישם נוזלים בעלי צמיגות נמוכה, או חומר משחתי, או חומר הנועד למגע רך וקל עם פני השטח?

כמות/נפח החומר

מה הכמות הנדרשת למינון? מהו גודל הטיפה הנדרש או מהם ממדי הקו אותו נדרש למנן.

סוג החומר המיושם

מהו סוג החומר? מהי צמיגותו – נוזלי קפילרי מצד אחד או משחתי תיקסוטרופי מצד שני? לאיזו משפחה כימית החומר שייך – דבק (סוג הדבק-אנארובי, ציאנואקרילט, UV), שמן, גריז, צבע, או אחר?

משתנים נוספים:

קצב עבודה נדרש (כגון מספר מינונים בדקה), תכונות כימיות פיסיקליות (ריאולוגיה, חומציות/בסיסיות), קיום מוצקים מלאנים (Fillers) בחומר, תגובה כימית אפשרית בין החומר הממונן לחומר ממנו עשויה המחט.

 

מחטי מינון נירוסטה - Stainless Steel Tips

מחטי המינון נחלקות ל- 3 קטגוריות:

מחטים עשויות מתכת אל-חלד Stainless Steel Tips

מחטים ישרות או זויתיות, מאפשרות מינון של מגוון חומרים גדול, מחומר נוזלי ועד לחומר משחתי בעל צמיגות גבוהה.
בסדרת מחטי אל-חלד, המחטים הישרות קיימות במספר אורכים: 6.35 מ”מ, 12.7 מ”מ, 25.4 מ”מ ו- 38.1 מ”מ. המחטים הזויתיות קיימות בזוית ישרה ° 90 או בזוית ° 45.

 

מחטים קוניות-Tapered Tips

 

מחטים בצורת קונוס מבטיחות זרימה חלקה ואחידה של חומר המינון.
מחטים קוניות מיועדות למינון חומרים בעלי צמיגות גבוהה. מחט קונית מאפשרת זרימה לינארית רציפה ומדויקת של חומרים סמיכים ללא השפעות מזיקות כתוצאה מזרימה טורבולנטית.

 

מחטים מיוחדות Special Tips


יישומים מיוחדים דורשים מחטים מיוחדות כגון: מחט גמישה אותה ניתן להחדיר למקומות אליהם הגישה בעייתית, מחט מתכתית הכוללת גם צינורית טפלון פנימית ומיועדת למינון דבקים מהירים (ציאנואקרילט), מחט בחתך אובאלי המיועדת למינון חומרים משחתיים בספיקות גבוהות, מחט מברשת המיועדת למינון חומרי סיכה או צבעים על גבי משטחים.

 

ועוד כמה טיפים לפני סיום…

המרחק ומידת הנגישות מהיישום, יגדירו בעבורנו את אורך המחט בה נשתמש ובהתאם לכך נבחר במחט ישרה עשויה מתכת אל-חלד או במחט זויתית לאזור שהנגישות אליו היא קשה ולא נוחה.
אם המינון מבוצע על גבי משטחים רגישים, מומלץ להשתמש במחטים גמישות כדי להמנע משריטות.
מינון של חומרים בעלי תכונות כימיות באתיות (קורוזיביים, מגיבים עם מתכות, מתפלמרים במהירות) מחייב בחירה קפדנית של מחט המסוגלת להתמודד עם האתגר.

זקוקים ליעוץ והתאמת המחט ? מעוניינים במידע בנושא מינון ? דברו איתנו או מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם >>